Poprawa efektywności energetycznej budynków Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu

Instalacja kolektorów słonecznych

24 listopada 2015

W ramach realizacji kolejnego etapu projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu” zakończono instalację paneli solarnych na dachach budynków A i C oraz dostarczono wyposażenie wymiennikowni solarnej.

Kilka słów o kolektorach słonecznych:

Kolektory słoneczne są ekologicznym i energooszczędnym sposobem na dogrzanie wody. To odnawialne źródło energii. Urządzenia te są coraz częściej widoczne na dachach budynków, w tym także szpitali.

Kolektory słoneczne to duże powierzchnie luster zbudowane z kilku specjalnych warstw, które mocowane są na ścianach i dachach budynków. Ich zadaniem jest wyłapywanie promieni światła i gromadzenie w ten sposób energii potrzebnej do przetworzenia na energię cieplną. Zadaniem kolektorów słonecznych jest przede wszystkim ogrzewanie wody użytkowej i wspomaganie systemu ogrzewania. Paliwem dla solarów jest promieniowanie słoneczne, a nie temperatura otoczenia. Dlatego też kolektory pracują zawsze, gdy tylko docierają do nich promienie słoneczne – również zimą.

W okresie od marca do października dobrze dobrany zestaw solarny może zapewnić 80–90 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. A latem, w miesiącach najcieplejszych, może to być nawet 100 procent. Kolektory nagrzewające wodę to również system wygodny – bezobsługowy oraz ekologiczny – korzystający z naturalnych zasobów energii, a więc nie wpływający negatywnie na środowisko naturalne.

Inne prace wykonywane w budynkach Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu:

  1. Zakończono montaż przejść przeciwpożarowych.
  2. Trwają prace przy montażu izolacji termicznej pionów centralnego ogrzewania.
  3. Zakończono montaż poziomów ciepłej wody użytkowej pod budynkiem A, B i D.
eea grants
Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.